LightAPRS Geliştirme Çalışmaları-4

Daha önceki yazılarımı takip edenler bilirler. LightAPRS adı altında başladığım projemi artık ürüne dönüştürmek için son adım olan final kartı test ediyorum. Bu kartta wspr olmayacak. HF kullanmak için A sınıfı amatör telsizcilik belegesine sahip olmak gerekiyor. WSPR ın sadece pikobalonda kullanılacağı ve diğer kullanıcıların işine yaramayacağını düşünerek bu karta wspr koymama kararı aldım. WSPR için LightAPRS in farklı bir versiyonunu tasarlıyorum. Mevcut kartı; Yüksek irtifa balonu, piko balon ve roket hobileri için kullanabilirsiniz. Ayrıca trekking ve bisiklet gezilerinizde de kullanabilirsiniz. Bunun için 3d yazıcıyla kolaylıkla yapabileceğiniz bir kutu tasarımı da hazırlayacağız.

Kart üzerinde yazılımsal ve donanımsal iyileştirmeler yaptım. Öncelikle chip gps antenin performansı çok iyi değildi. Bunun yerine daha iyi bir gps anteni kullandım. Bu anten gps in yanında glonass için de çok uygun. Aynı anda iki sistemi de kullanabildiği için fix süresi çok daha kısaldı.  Daha önce kullandığım Atmega32U4 işlemcinin program hafızası ve rami yeterli olmadığı için Atmega1284P işlemcisine geçtim. Bu sayede program hafızası ve ram sorunu olmayacak. Farklı uygulamar için birkaç sensöre de destek vermeyi planlıyorum. Bu sebeple kart üzerinde SPI ve I2C pinlerini ekledim. Ayrıca Besleme ve 3.3v girişlerini de ayırdım. Bu sayede kart üzerindeki regülatöre bağımlı kalınmayacak. İsteyen step up regülatörünü dorğudan 3.3v belsemesine bağlayabilir. Son olarak radyo modülün Low Pass Filteri yeterli olmadığı için çıkışına frekansa uygun LPF ekledim.

Bunların dışında enerji tüketimini iyileştirmek için çok fazla emek harcadım 🙂 Radyo modüllerinin uyku modunda problem olduğunu farkettim. Bu sorunu yazılımla çözerek kartın uyku modunda güç tüketimini < 1mA ya kadar düşürdüm. Kartın boyutları aşağıdaki fotoğrafta görülebilir.

Yapılandırma için Windows Uygulaması yaparak ayarları basit ve anlaşılır hale getirdim. Yakında test uçuşlarımız başlayacak. Takipte kalın 🙂

One Comment on “LightAPRS Geliştirme Çalışmaları-4”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.