LAF-1

LightAPRS modülüyle LAF-1 (LightAPRS Flight) kodlu ilk pikobalon uçuşunu 08.04.2018 tarihinde başlattım. Bu uçuşta amacım bir süredir geliştirmeye devam ettiğim LightAPRS modülünü test etmek.

Daha önceki yazılarımı takip edenler bilirler. Modülde modülasyon sorunu vardı. Mustafa TAN bu haliyle test yapmıştı.  https://picoballoon.ist/2018/03/12/pbf-10 adresinden takip edebilirsiniz. Modülasyon sorununu çözdüm ve bu haliyle ilk teste göre daha verimli olmasını bekliyorum.

Modül üzerinde 1 adet solar panel var ve yere parelel şekilde yerleştirdim. Buyüzden sabah erken ve akşamüstü saatlerinde panel yeterli enerjiyi üretemeyecek. Güneş yükselmeye başladıktan sonra çalışmaya başlayacak. Konumuna göre yaklaşık olarak 6 saat boyunca yayın yapmasını bekliyorum.

Modülün ağırlığı 11 gram. Solar penel ve iki adet 10F kondanstörle birlikte toplam 23 gram oldu. Biraz fazla ama bir sonraki uçuşta 5F kondanstör kullanarak biraz daha hafifletmeyi planlıyorum.

http://predict.habhub.org üzerinden uçuş planlaması yaptım. Bu plana göre en az 3 gün modülü takip etmeyi umuyorum. Daha sonra igate olmayan bölgeye girecek. Eğer himalayaları geçmeyi başarabilirse çin üzerinden tekrar sinyal alabiliriz. Ama bahar mevsiminde olduğumuz için hava durumu çok değişken. Çok uzun ömürlü olmasını beklemiyorum.

Yayın Yapılacak Frekanslar

Avrupa: 144.800 MHz‘den 0.5 – 1 Watt çıkış gücünde,
Amerika: 144.390 MHz‘den 0.5 – 1 Watt çıkış gücünde,
Çin: 144.640 MHz‘den 0.5 – 1 Watt çıkış gücünde,
Diğer bölgelerde ise 144.800 MHz‘den 0.5 – 1 Watt çıkış gücünde yayın yapacak.

Malzemeler:

 • LightAPRS Modül (Prototip)
 • 10F Kapasitör (2 Adet)
 • PowerFilm marka 4.8V 50mA solar panel
 • Bobin Teli (50 cm)
 • Silver Giant Round 36″ Qualatex Foil Balloon (2 Adet)
 • Helyum
 • Misina

Canlı Takip için https://aprs.fi/#!call=a%2FTA9OHC-11 adesini kullanabilirsiniz.

1. Gün (08.04.2018) : Balonu saat 09:40 da attım. Şarz olmasını beklerken evdeki igate de sorun olduğunu farkettim. SDR ile sinyal alabilmeme rağmen igate çalışmadığı için aprs.fi de balonu göremedim. TX count 46 olduğunda ilk olarak YM7ZIG Zigana digisi duydu. Sonrasında gün boyu sorunsuz takip edebildim.

Modül son olarak saat 16:16 da sinyal gönderdi. Son konumda Erzurum sınırlarından çıkmamıştı. Tortum ve Uzundere arasında görünüyordu. Rüzgaz tahminlerden çok daha yavaş ve değişken oduğu için hepsapladığım rotaya tam olarak uymadı. Ama yinede yönü doğru 🙂 En fazla 8645 metre yüksekliğe ulaştı. İkinci gün daha fazla yükselmesini bekliyorum.

2. Gün (09.04.2018) : Bu gün bahondan hiç sinyal alamadık. Meteoroloji tahminleri o bölgenin bulutlu olduğunu ve bulut tavanının, balonumuzun maximum yüksekliğinden daha fazla olduğunu gösteriyordu. Modülü 4.5 volt ve üzerinde 500 miliwatt, 5 volt ve üstünde 1 Watt çıkış gücüne ayarlamıştım. Yeterince şarz olmadıysa yada 500 mw çıkış gücünde sinyal gönderdiyse yağmur bulutları iletime engel olacağı için sinyal alamamış olabiliriz.

3. Gün (10.04.2018) : Balonumuz Rusya üzerinden 08:26 da ilk sinyalini gönderdi. Aslında ilk sinyalde gönderim sayacı (TxC) 14 ü gösteriyordu. Bu da modülün yaklaşık olarak 08:10 gibi uyandığı anlamına geliyor. Yine o bölgede yoğun bulutlar olduğu için altında çok fazla igate olmasına rağmen kısıtlı sinyal alabildik. Saat 14:41 de son sinyali aldığımızda aşağıdaki konumdaydı.

Bundan sonraki rotasında Kazakistan, Moğolistan ve Çin var. Çin’in doğusuna kadar o bölgede igate yok. Bu yüzden pazartesi sabahına kadar artık sinlay almayı beklemiyorum. Eğer ozamana kadar hayatta kalmayı başarabilirse, konumunu bloğa eklemeye devam edeceğim.

9. Gün (16.04.2018) : Tahminlerimiz doğru çıktı ve bugün balondan sinyal alabildik. Son konumda balon, Çin’in doğu sınırına ulaştı. Maksimum yükseklikte çok fazla değişiklik yok. Bulunduğu bölge bulutlu olduğu için çok fazla sinyal gönderemedi. Sonraki gün rotasında Güney Kore ve Japonya var. Malesef sonraki gün yine hava çok bulutlu.

10. Gün (17.04.2018) : Bugün balonun japonya üzerinden sinyal göndermesi gerekiyordu ama bu saate kadar herhangi bir gelişme yok. Ayrıca Rusya ve Çin üzerinden sinyal gönderdiği günlerde bir aksilik farkettim. Çevrede birçok igate olmasına rağmen sadece bir tanesi modülü duyuyordu. Yaptığım kontrollerde modülün sesinin biraz fazla olduğunu farkettim. Muhtemelen diğer igate lerde modülü duyuyor ama ses yüksek olduğu için data çözülemiyor. Bir sonraki tasarımda ses sorununu da düzelteceğim. Bekleyip görelim bakalım modül başka kimseye sesini duyurabilecek mi 🙂

11. Gün (18.04.2018) : Türkiye saatiyle 19.23 de Amerika da Kaliforniya açıklarından sinyal göndermeye başladı. İlk irtifası 7783 metre. Bu daha güneşi gördükten ve ısınmaya başladıktan sonraki hali. Muhtemelen gece yarısı irtifası daha da düşük oluyor. Yine de buna rağmen balon yağmur bulutları arasından çıkıp Amerika’ ya ulaşmayı başardı 🙂 Volume sorunu olduğunu farketmiştim ama Amerika’ da neredeyse yolu üstündeki tüm igate ve digipeaterlar sinyali duyup çözdü. Anlıyorum ki volume konusunda dünyada bir standart yok. Yine de ben bir sonraki modülde volumü düşük tutacağım. Bulunduğu konumda rüzgarlar çok hızlı. Ortalama 130 KM kadar. Biraz daha yavaşlarsa bir gün daha takip edebiliriz. Sonraki gün muhtemelen Amerika’dan çıkmış olacak. Balonun son konumu aşağıda.

(26.04.2018) : Balon 11. gün Amerika’ya ulaşmıştı. Meteoroloji tahminlerinden aynı gece yoğun bir yağmur bulutuna girdiğini gördük. Muhtemelen balon düştü. Bu tarihe kadar da sinyal alamadığım için uçuşu burada sonlandırıyorum. Toplam katettiği mesafe aşağıdaki haritada.

4 Comments on “LAF-1”

 1. Tebrik ederim,
  sanırım böylelikle TA dan atılan yüksek irtifa balonlarında mesafe rekoru kırıldı.
  TA1ED
  METİN KORKMAZ
  TEKİRDAĞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.