0

Si5351A ile Deneysel FM Verici

Light APRS modülünü geliştirmeye devam ediyorum. Benim için ağırlık en büyük sorunlardan biri. 4 gram ağırlığındaki radyo modülü gözüme batmaya başladı 🙂 Light APRS de radyo modülünün sadece verici bölümünü kullandığım için az elemanlı ve verimli bir radyo vericisi arayışına girdim. En son wspr için kullanığım Si5351 ile fm verici yapmaya karar verdim.

PLL li fm vericiyi Si5351 ile modifiye ederek kirli montaj bir devre toparladım. Ses kalitesi iyiydi ama frekansta çok fazla kayma oluyordu. Ayrıca çıkış katını yükseltmek için biraz daha devre elemanı ekleyince radyo modülünden daha pahalıya geliyordu.

Kısa zaman önce TT7 nin Si5351B modeliyle böyle bir deneme yaptığını gördüm. B modelinin VC pinine (Voltage Control Input) uygulanan frekansla çıkış frekansı aşağı yukarı çekmek mümkün. Bu sayede kolaylıkla fm modülasyonu yapılabiliyor. Ancak A modeline göre fiyatının 3 katına yakın ve QFN-20 kılıfında olması bana cazip gelmedi.

Daha önce Si5351A nın kristalinden fm modülasyonu yapıldığını görmüştüm. Yabancı amatör telsizcilerin youtube üzerinde birçok videosu var. Sistemin çalıştığını göstermişler ama nasıl yapıldığına dair şema vs vermemişler. Arjantinli amatör telsizci Diego Alejandro Majluff bana bu konuda yardımcı oldu. Yaptığım testlerden sonra, sonuca ulaşmayı başardım. Si5153A ile ~1 dbm fm verici NFM modunda (Dar Bant) sorunsuz çalışıyor.

APRS sinyali göndererek de test ettim. Sesde herhangi bir bozulma yok. SDR sorunsuz çözüyor. Kapalı alanda iletim gayet başarılı. Açık alanda el telsizimle yaklaşık 100 metreden net ses alabildim. Daha uzak mesafelerde ses alamadım. Muhtemelen telsizimin susturma ayarıdnan kaynaklanıyor 🙂 Şimdi en büyük sorun 3.3 volt seviyesinde ~1dbm çıkışı yükseltmek 🙂 2-3 transistörlü PA tasarlamam gerekiyor. 1dbm çıkışı yükseltirken oluşacak harmonikleri de engellemem gerek. Testlere devam ediyorum. Bittiğinde blok şeması aşağıdaki gibi olacak.

Eğer istediğim düzeyde verimli olursa LightAPRS kartıma eklemeyi planlıyorum.

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://www.hakkican.com/si5351a-ile-deneysel-fm-verici/

Hakkı CAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.