0

Si5351 ile 10 miliwatt WSPR

LightAPRS modülüyle ilk uçusu Mustafa TAN (TA2MUN) yaptı. Detaylar için buraya bakabilirsiniz. Güneşin yükselmesiyle modül uyandı, konum bilgisini gönderdi, akşam uykuya geçti ve ertesi gün yine anı şekilde çalıştı. Balonu igate olan bölgelerde Türkiye’nin doğu sınırına kadar 2 gün takip etme imkanımız oldu. İkinci uçuşu da ben yaptım. Yine detaylar için buraya bakabilirsiniz. Balonu 3 gün takip edebildim. Buraya kadar herşey çok güzel çalıştı. Asıl problem bu noktadan sonra başlıyor. Türkiye’den Çin’e kadar aprs igate neredeyse hiç yok. Eğer balon himalayaları geçemezse, igate olan bölgeye ulaşamadığı için balona ne oluğu ile ilgili hiçbirşey öğrenemiyoruz. Bu sebeple artık WSPR kullanmaya karar verdim. (WSPR hakkında bilgi sahibi değilseniz WSPR Nedir? konulu yazıma bakabilirsiniz. )

Jason Milldrum (NT7S) ın 10 Milliwatt Si5351A WSPR Beacon konulu yazısını örnek alarak basit wspr transmitter testi yaptım. Blok diyagramı aşağıdaki şeklilde.

Bu yapıda saat senkronizasyonu için seri porttan bilgisayara bağlantı yapıyoruz. Bilgisayar üzerinde python scripti ile Unix time bilgisini, seri porttan arduino ya aktarıp, saat senkronizasyonu yapıyoruz. Arduino kodunda belirttiğimiz çağrı kodu, grid kodu ve çıkış gücü bilgilerini encode ederek si5351 ile 14.097100 Mhz frekan iletmesini sağlıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir konu var. Si5351 in çıkışında kare dalga üretiliyor. Low Pass Filter aracılığı ile hem sinüzoidal dalgaya çevirip hem de filtrelememiz gerekiyor.

NT7S, 7 elemanlı büyükçe bir filtre kullanmış. Bukadar büyük ve ağır filtreyi pikobalon ile uçurma şansımız yok 🙂 bu yüzden Michael Hojnowski nin 3 elemanlı smd firltre tasarımını denemeye karar verdim. Frekansa uygun filtre hesaplaması için www.wa4dsy.net/filter/filterdesign.html adresindeki hesaplama progframını kullanıyoruz.

Filtre şeması ve hesaplanan değerler aşağıdaki gibi oluyor.

Filtrenin kayıp şeması aşağıdaki şekilde.

Burada bir nokta dikkatimi çekti. WSPR için 20m bandını yani 14.097100 Mhz kullanmayı planlarken filtre 13.50 Mhz de 0.2 Db kayıp oluşturmaya başlıyor. Michael Hojnowski, kolay bulunabilmesi ve maaliyetinin düşük olması için filtrede hesaplananlardan biraz farklı malzemeler seçmiş. Örneğin L1 için 705nH yerine 1uH. Bunun pratikte nasıl etkisi olacağını görmek için filtreyi toplayıp test etmeye karar verdim.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi filtreyi basitçe lehimledim. Anten için 5 metre bobin teli kullandım. NT7S in bloğunda paylaştığı arduino ve python kodunu kullanarak testlere başladım. SDR# programı için gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sinyal göndermeye başladım.

Filtre hesabında 13.50 mhz de kayıp başlıyordu ama elemanların değerlerinin değişmesi 14 Mhz için olumsuz bir etki oluşturmuyor. Hatta birçok harmonik görünüyor. Normalde bukadar harmonik kabul edilemez ama çıkış gücünün 10 miliwatt olması sebebiyle kabul edebiliriz 🙂 WSPR-X programıyla testlere başlıyorum.

Her seferinde sinyalin sorunsuz çözüldüğünü görebilirsiniz. Sistemi batı yönüne kurup bir gece boyunca çalıştırdım. Ama malesef sonuç alamadım. NT7S de yazısında bir gün boyunca çalıştırdığını ve alacakaranlık saatlerinde sinyal iletimini başardığını yazmış. Muhtemelen Erzurum’da havanın çok kötü olmasından kaynaklanıyor ama en azından sistemin çalıştığını biliyorum. Bu yeni sistemi LightAPRS modülüme dahil edip igate açısından ölü bölgelerde de balondan haber almak istiyorum.

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://www.hakkican.com/si5351-ile-10mw-wspr/

Hakkı CAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.